ایران تا 2023 به این تکنولوژی دست می یابد

سهم بخش معدن و صنایع معدنی از طریق افزایش ظرفیت استخراج و تولید معادن و فرآوری استحصال و ایجاد ارزش افزوده، افزایش می یابد که این امر، مستلزم تحولات فناوری است. مساله ارتقای سطح ایمنی، بهداشت و محیط زیست در بخش معدن، اکتشاف، بهره برداری از معادن کم عیار و مصارف بهینه سازی نیز نیازمند توجه به بهبود شاخص های بهره وری است و نوآوری‌های تکنولوژی می تواند به بهبود شاخص‌های بهره‌وری و افزایش سهم معدن در تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی کمک کند.

در برنامه ششم توسعه اقتصادی، رشد اقتصاد 8.8 درصد هدف گذاری شده است كه این رقم برای بخش معدن، 8.4 درصد است که 2.4 درصد آن (30 درصد) باید از طریق بهره وری تحقق یابد.

اهمیت اتوماسیون در معادن

آینده صنعت معدنکاری دنیا بر3 حوزه اصلی تمرکز کرده است، این حوزه ها شامل همکاری، تعامل و سازماندهی، عملیات و تکنولوژی و کارکنان و سازماندهی نحوه کار است. در تعامل این 3 حوزه با هم، امکان بهینه سازی عملیات معدنی و حصول حداکثر ارزش افزوده ذخایر و منابع معدنی تحقق پیدا خواهد کرد. آنچه مهم است مساله عملیات و فناوری است که در این حوزه، موضوع اصلی مدیریت بهتر دارایی ها است. بهره وری به معنای افزایش کارایی و کاهش هزینه و کاهش قیمت تمام شده تولید معدنی است. موضوع دیگر فناوری اطلاعات و ارتباطات است که نقش آن در معدنکاری دنیا بسیار حائز اهمیت است که در آموزش‌های رسمی و غیررسمی و توسعه زیرساخت های معدنی مطرح است.

 

 كشور ما به عنوان یك كشور فعال در بخش معدن باید به سمت معدنكاری مدرن برود، در این زمینه که از سال 1950 آغاز شده، باید در معادن ایران به سمت استفاده از اتوماسیون خودکار و نیمه خودکار در استخراج مواد معدنی پیش رویم.

 

مزایای استفاده از اتوماسیون در معادن شامل بهبود وضعیت ایمنی در معادن کشور، افزایش بهره وری، کارایی بهتر سوخت و انرژی در فعالیت های معدنی، کاهش تعمیرات و نگهداری های برنامه ریزی نشده و خرابی های دائمی و بهبود شرایط کار و نیز استفاده بهینه از وسایل نقلیه در معادن است.

 

سریع ترین رشد در بخش اتوماسیون معدنی تا سال 2023

خبرهای خوشی در این خصوص در راه است. ایران به عنوان یکی از کشورهایی شناخته شده، که دارای سریع ترین رشد در بخش اتوماسیون معدنی تا سال 2023 میلای خواهد شد. وب سایت "بیزنس اینسایدر" ایران را در کنار قزاقستان، افریقای جنوبی و کنگو به عنوان بازارهایی معرفی کرده که قدم های بزرگی برای رشد در بخش اتوماسیون خواهند داشت و سریع ترین رشد ها را در جهان خواهند داشت.

 

در حال حاضر ارزش بازار جهانی این حوزه به 2 میلیارد و 200 میلیون دلار می رسد که تخمین زده شده این رقم در سال 2023 به 3 میلیارد و 300 میلیون دلار خواهد رسید. مهمترین کلید واژه رشد این بازار، تامین امنیت نیروی کار معدنی است و پس از آن افزایش تقاضا برای بهبود بهره وری و کاهش هزینه های عملیاتی قرار می گیرند.

 

در این میان معادن زیرزمینی یکی از حوزه هایی است که تقاضای بالایی برای اتوماسیون و استفاده از تجهیزات پیشرفته دارد. خطراتی همچون ریزش معادن، وجود گازهای سمی و وقوع سیل از جمله تهدیدات معادن زیرزمینی به شمار می آید. در همین حال مقررات سخت گیرانه، شرکت های معدنی را مجبور به استفاده از تجهیزات پیشرفته کرده است.

 

در چنین شرایطی تهدیدات جانی در معادن زیرزمینی ایران نیز چالشی است که در خلال سال های گذشته بخش معدن را مشغول به خود کرده است.

 

بیزنس اینسایدر در انتها تاکید کرده که شرایط فوق، فرصتی برای بازیگران کلیدی حوزه اتوماسیون برای همکاری با کشورهای پیشرو ایجاد کرده است.

 

 

 

شیوا نیك وظیفه - فولادنیوز